<
yangın sistemleri  
Hakkımızda
  İlkelerimiz
 İletişim
     
project & consulting
           
 
           
           
           
           
           
           
  İhbar Sistemleri   Söndürme Sistemleri        
  .Sistemler
   Konvansiyonel
   Analog
.Dedektörler
   Beam Tipi
   Emme Tip 
   Isı Tipi
   Duman Tipi
   Gaz Tipi
  Su ile
Gaz ile
HOT-FOAMT
         
             
                 
                 
                   
  OTOMATİK SULU södürme sistemi...          
  Konut dahil tüm yüksek yapılar, alışveriş merkezleri, otoparklar tanımlı büyüklükteki yopılanma, eğitim, sağlık hizmeti, ticaret, depolama, üretim vb. amaçla kullanılan yapılarda mekanların özelliklerine bağlı olmak üzere, uygun tipte sprinkler başlığı ve sistemi kullanmaktadır. Yoğunluk-alan kontrol modunda, küçük, standart, geniş ve ekstra geniş orifis ölçülerinde standart veya geniş alan ekili endüstriyel veya ticari sprinkler çesitleri ile avantajlari gerekse çok geniş uygulama  sahasına sahip olması suyun önemini bir kat  daha arttırmaktadır. Ancak suyun söndürme etkisi ve özelliği, seçilen sisteme elemanları ve sistemle doğrudan etkisi ve özelliği, seçilen sistem elemanları ve sistemle doğrudan bağlantılıdır.

Söndürme etkisi ve özelliği;seçilen sistem elemanları ve sistemle doğrudan bağlantılıdır. Yangın söndürme sistemlerinde günümüzün yüksek  teknolojisine rağmen söndürme elemanı olarak gerek fiziki, kimyasal ve ticari avantajları gerekse çok geniş uygulama sahasına sahip olması suyun önemini bir kat daha arttırmaktadır. Ancak suyun söndürme etkisi ve özelliği, seçilen sistem elemanları ve sistemle doğrudan bağlantılıdır.
 
 
     
     
     
     
     
     
       
   
 
     
     
     
     
     
     
                   
  OTOMATİK GAZLI söndürme sistemi...      
  Elektronik ortamların korunmasında kullanılması zorunlu olan yapıdır.
Kullanılan başlıca gazlar;

• Güncel temiz gazlar FM-200, FE-13, HFC-125
• Inert gazlardan ARGON 200&300 bar
• Su sisi sistemleri (water mist)
• CO2 sistemleri

FM200 GAZLI söndürme sistemi.
Montreal protokolü ile birlikte kullanımı yasaklanan mucizevi söndürücü HALON 1301 yerine geliştirilen vede şu ana kadar en yaygın olarak kullanılmış olan FM200 gazı; insan bulunan mahallerdeki su ve diğer söndürücülerin kullanılamadiğı yangınlarıın söndürülmesi için kullanılmaktadır. Bilgi işlem odalariı kütüphane, değerli ve kıymetli evrak depoları, müze vb. düşük tehlike sınıfındaki yerlerde kullanıldığı gibi, motor test odaları vb. yüksek tehlike sınıfına ait endüstriyel söndürme amaçlı olarakta kullanılmaktadır. Çalışma basıncı ve kimyasal formülü ile HALON 1301' e en yakin gazdır. Uluslararası test ve uygunluk sertifikalarına haizdir. Yanmadaki kimyasal reaksiyon zincirini kırma ve ısı enerjisini absorbe etme-soğutma-özelliği ile yangını söndürebilmektedir. Korunacak mahaldeki hava hacmine bağlı bir oranda [20°C için %8 konsantrasyon] sistem tasarlandığı için, kapalı mekanların yangindan korunması için uygundur. İnsan sağlığı açısından tehlikeli olmayıp, toksit etkisi yoktur.

FE13 GAZLI söndürme sistemi.
Temiz gazlar sınıfındaki alternatif gazlardan olan FE-13, daha yüksek (%18-17,5) tasarım konsantrasyonu ile FM200 gazına nazaran insan sağlığı açısından daha iyi bir performans gösterirken, gaz miktarı ve hacmi-basıncı açısından daha fazla tüp yerine ihtiyaç duyar. Özellikle endüstriyel uygulamalarda daha yüksek NOAEL ve LOAEL değeri ve ekonomikliği sayesinde tercih edilmektedir. Diğer hidrokarbon esaslı gazlarla karşılaştırılınca gerçek anlamda insan ve sağlık dostudur. NOAEL ve LOAEL değerleri yüksek olmasından dolayı ortama girecek veya çıkacak esyalar insan sağlığı açısından sorun çıkarmaz.

ARGON GAZLI söndürme sistemi.
Tüm inert gazlar ve CO2 gibi ARGON gazıda, yangını boğma prensibi ile söndürür. Uygulama yeri özelliğine bağlı degişken uygulama konsantrasyonu ile mahaldeki oksıjen miktarını %10,5 ile 13,5 arasına düşürerek yangını söndürür. Tasarım konsantrasyonları içersinde insan sağlığına herhangi bir zararı yoktur, toksit etkisi yoktur ve diğer temiz gazlar gibi solunum sistemine-eğer uzun süre maruz kalınırsa-olumsuz etki etmez. Dogada normal şartlarda bulunduğundan, küresel ısınmaya ve çevreye etkisi yoktur. Yeniden doldurulması ve basınçlandırılması yerel olarak, firma bağımli olmaksızın çok ucuza yapılabilmektedir.

CO2 GAZLI söndürme sistemi.
Gazlı söndürme sistemlerinde kullanılan en eski ve en yaygın gazdır. Boğma etkisinden dolayı da insan bulunan mahallerde kullanılamaz. Solvent yangınlarında etkin ve ucuz bir söndürme yöntemidir. Lokal söndürme de kullanılan tek gazdır. CO2 gazı, söndürme yapılan ortamdaki oksijen yoğunluğunu düğürerek yangını söndürmektedir.
 
 
     
     
     
     
     
     
       
   
 
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
       
   
 
     
     
     
     
     
     
     
       
   
 
     
     
     
     
     
     
       
   
 
     
     
     
     
       
    HOT-FOAM™ KÖPÜKLÜ Söndürme Sistemi...  
    Günümüzde teknoloji hızla gelişmekte ve bu gelişimi pek çok sektörde gözlemlemekteyiz. Faaliyet gösterdiğimiz yangıdan korunma sistemleri konusunda da araştırma, geliştirme , yeni ürünler ve yeni sistemler oluşturulmakta ve günlük hayatımızın bir parçası haline gelmektedir. Hot-Foam bu anlamda konvansiyonel köpüklü söndürme sistemlerinden farklı, yeni geliştirilen, özel bir köpüklü söndürme sistemidir.

Hot-Foam nedir?
Özel köpük konsantresi ve köpük jeneratörleri kullanılarak, su ve köpük karışımının jeneratörlerin tiplerine bağli olarak ortalama 1/650 – 1/665 oranında genleştirilmesi ile elde edilen büyük köpük kabarcıklarının bir arada bulunduğu söndürme sistemidir.

Niçin Hot-Foam ?
Alevi ve ısıyı hızla kilitler
Hızlı ve etkın söndürme sağlar
Geniş sahalarda esnek kurulum imkanı
Düşük su tüketimi
Düşük pompa kapasitesi
Düşük yangın suyu rezervi
Düşük borulama
Düşük maliyet ve yerinde kurulum
Minimum bakım
Jeneratörlerin hacim içine esnek konumlandirilması
Depolanan ürüne minimum hasar
Hava borusu, duvar açıklıkları, ek duman ventilasyonu gerektirmez
Basitleştirilmiş konumlandırma ve montaj
Çevre Dostu