IT odası kontrolü  
Hakkımızda
  İlkelerimiz
 İletişim
     
project & consulting
           
 
 
 
 
           
           
           
           
           
           
                   
        IT Odası Güvenlik ve Kontrol Sistemleri...    
  Bir işletmenin can damarı olan IT Odaları için, yangına ve dış tehditlere karşı korunması, sistemlerin çalışması için gerekli iklimlemenin ve enerjinin kontrol altında tutulabilmesi, güvenli ve sorunsuz bir yapı oluşturabilmek önemli noktalardır.

İşletmeler oluşan bilgi bankalarını korumak için network güvenliğine
yatırım yaparlar. Tabiki bu çok önemlidir. Ancak gözden kaçırılan tehlike
sadece sanal ortamdan gelmez. İnsan faktöründen olduğu gibi
yangından ve diğer sebeplerden de gelebilir. En önemlisi yangındir ki geri
dönüşü yoktur. Herşey kaybedilir. Bu nedenle öncelik olarak firmalar
IT Odalarının güvenliğini sağlamalıdır.


Ülkemizde bu yapıya yeni yeni önem verilmeye başlanmış olup geç kalmanın verdigi acelecilikle oldukça hizlı bir iyileştirmenin yanında sıfırdan kurulumlar yapılmaktadır.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Güvenlik denilince ilk akla gelen kapıların kontrolü ve yangın sistemi. Ancak   kontrol ibaresi, önemi arz ettiğinden sadece bu kısımları içermemektedir.   Server’   ların doğru çalışabilmesi için gerekli ortam koşullarının yerine   getirilmesi   gereklidir.   Bu da odanın sıcaklığı ile birlikte bağıl nemdir. Şehir   şebekesinde ve   UPS   değerlerinde zaman içinde degişmeler olur ki bunun   mutlaka bilinmesi   gerekir.

  IT Odaları mesai saatleri dışında genelde kendi başlarına bırakılır. Bizlerin   olmadığımız zamanlarda ne tür tehlikelerin cereyan etmekte olduğu   bilinemez.   Ancak erken uyarı şarttir. Tehlikelerin mutlaka yetkiliye erken   uyarı olarak   iletilmesi gerekir.

  Yangın söndürme sistemlerinde elektronik ortamlarda kullanılması zorunlu
  gaz sistemleri kullanılır. Kullanılan gazlarin insan sağlığıı için tehlike arz
  etmeyen gazlar olması gerekir. Dünyanın bir çok ülkesinde yasaklanmış,
  kullanımı zorunlu hale gelmiş ARGON ve INERGEN gazları olmalıdır. Bu
  gazlar doğa dostudur. Duyarlı firmalar özellikle bu gazları kullanmaya
  başlamışlardır.


  Firmaların faaliyet alanlarına bağlı olarak müşterilerine ait bilgiler sistemde   yer  aldığı gibi kendilerine ait bilgi bankaları da olmaktadır.


     
     
     
  Bu bilgilerin backup’ları alınmakta bu backup’ lar yine
IT Odalarında tutulmaktadır. Bu nedenle backup’ lar, özel programlar ya da kendilerine ait özel bilgiler dış etkenlerden, sıcaktan ve manyetik alanlardan etkilenmeyen kasalarda
korunmalıdır.

Tüm bu özellikleri içine alan özel projeyi firmaların hizmetine sunduk. Bu alanda büyük bir açık teşkil eden IT Odalarının güvenliği bir nebze kapatılmış  oldu. Sistemin yapısını oluşturan konu başlıkları ve açılımları ile çalışma detayları...


YANGIN İhbar ve Söndürme Sistemi...
Kontrolünüz dışında çıkabilecek yangın durumuna
karşı erken algılayıp söndürme sistemidir.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Söndürme  işlemi, yaygın kullanılan sıvı ya da toz özellikli madde ile değil, elektronik   ortamlar için kullanılan gaz ile   gerçekleşmektedir. Kullanılan gaz kesinlikle oksitlenme özelliği içermemelidir.Bu özelliğinden dolayı söndürme işlemi   bittikten  sonra bilgisayar sistemlerinin bağlantı noktalarında oksitlenme olmayacak,   sistemi yenilemeye gerek   kalmayacaktır. Bu da işletmeyi ek bir maliyetten kurtaracaktır.
  İnsan sağlığı ön planda tutulmalı ve bu nedenlede özellikle doğa dostu olan ARGON ve INERGEN gazları   kullanılmalıdır.   Ülkemizde bu konuda bir çalişma olmamasına rağmen  dünyanın bir çok ülkesinde kullanılma   zorunluluğu   getirilmiş  gazlardır.

  SENSPLORER V2 – İklim Algılama, Kontrol ve Veri Toplama Sistemi...
  IT Odasına kurmuş olduğunuz iklimleme ünitesinin her hangi bir durumda arıza yapması sonucu sıcaklık artacak,   dolayısıyla bilgisayar sistemleri için tehlike arz edecektir. Erken bilgi alabilmek ve müdahale edebilmek önemlidir.
  Bilgiler   size e-posta, win-popup ve sms ile ulaşması sıkıntıları büyük ölçüde azaltacaktır. SensplorerV2 bu   sıkıntıları çözmenin   yanında internet üzerindeden de bakılarak son veriler izlenebilir. Sunduğu diğer hizmetler
  ise,


  o Sıcaklık
  o Bağıl nem
  o Gaz, duman ve hava içindeki partikülleri
  o Su baskını
  o UPS, voltaj ve frekans
  o Şebeke, voltaj ve frekansları ölçümlemek, algılamak ve bilgilendirmektir.

  ACCESS KONTROL Sistemi...
  Yetkisi olmayan kişilerin girişini engelleyen, girişine izin verilen kişilerin giriş-çıkış sürelerini tutan bir sistemdir. Ayrıca
  bu sistemi kamera ile destekleyerek IT Odasında gün içinde giren kişilerin kaldıklari süre boyunca neler yaptiıını   kayıt   altına almaktadır. Giriş-çıkış için IT Odanızın kapısına kartlı, parmak izi, iris kontrol ünitelerinden birini   koyarak  önemli    bir   güvenlik sağlanır.


  CCTV Sistemi...
  IT Odanızda gün içindeki çalışmaları, personelin ne tür işlerle meşgul olduğunun izlenmesi ve kayıt altına   alınmasıdır.   Bu sistemde   IP kamerlar kullanilabileceği gibi CCD kameralarda kullanılabilinir.

  BACKUP ve PROGRAMLARIN saklanması...
  Backup’ ları, programları, CD’ leri ve önem arz eden bilgi kaynaklarınızı güvenli şekilde saklanması gerekir. Bu konu   ile   ilgili   özel kasalar geliştirilmiş ve yüksek sıcaklıklara dayanıklı, manyetik alanlardan etkilenmeyen yapıları ile   güvenli   saklama ve   koruma imkanı sunmaktadırlar.